Warsztaty misjologiczne w Zakroczymiu

31 sierpnia 2018 | autor: Administrator
Warsztaty misjologiczne w Zakroczymiu
Z Życia Prowincji
0

Podczas wakacyjnych warsztatów misjologicznych, odbywających się każdego roku w różnych miejscach franciszkańskich, seminarzyści z wszystkich dziesięciu prowincji I Zakonu św. Franciszka, przybliżają sobie tematykę misyjną.

Tego roku przez pięć dni gościli nas bracia kapucyni z Zakroczymia. Tematem warsztatów była inkulturacja w ewangelizacji zarówno w krajach misyjnych, jak i w środowisku w jakim żyjemy na co dzień, o czym dużo i ciekawie mówił główny prelegent o. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI. Inkulturacja to nie jedynie wprowadzanie lokalnych elementów do liturgii, ale nauczanie Ewangelii językiem zrozumiałym w danym środowisku tak, by była łatwo przyswajalna.

Ciekawym elementem każdego dnia były świadectwa misjonarzy, którzy opowiadając o swym doświadczeniu misyjnym ubogacali  i uzupełniali to co bracia usłyszeli podczas wykładów.

Ważne miejsce w czasie warsztatów zajmowała wspólnota braci: wspólna modlitwa, posiłki, pogadanki, rekreacja, zacieśnianie więzi.

Zwieńczeniem zaś była wycieczka do stolicy, gdzie bracia nawiedzili muzeum i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który uczy nas miłości, pokoju, szacunku i walki o sprawiedliwość. Młodzi zakonnicy odwiedzili też Centrum Formacji Misyjnej, gdzie usłyszeli jak wygląda proces przygotowania nowych misjonarzy, oraz w jaki sposób finansowane są projekty misyjne.

Przy okazji warsztatów obecni sekretarze prowincjalni ds. misji wybrali też nowego prezesa konsulty misyjnej. W miejsce ustępującego o. Gerwazego Podworskiego OFM, który został skierowany przez swoich przełożonych do innej posługi w zakonie, nowowybranym na to stanowisko został br. Robert Kozielski OFMConv.

Strona Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego – www.sekretariatmisyjny.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: