Papież: Aniołowie stróżami ukazującymi cel naszego życia

2 października 2018 | autor: Administrator
Papież: Aniołowie stróżami ukazującymi cel naszego życia
Z Życia Kościoła
0
„Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem” – te słowa z Księgi Wyjścia stały się motywem przewodnim homilii, którą Papież wygłosił w Domu św. Marty we wspomnienie Aniołów Stróżów.

Franciszek przypomniał, że Aniołowie Stróżowie są szczególną pomocą, którą obiecuje nam Pan na naszej drodze życia. Potrzebujemy bowiem wsparcia towarzyszących nam aniołów, tych, którzy są naszymi stróżami i są busolą wskazującą drogę oraz chronią nas przed niebezpieczeństwami i pokusami, które możemy napotkać.

Papież – nie wolno stać w miejscu, trzeba podjąć wędrówkę

“Istnieje niebezpieczeństwo, że nie wyruszymy w drogę. Jak wielu ludzi stoi w miejscu i nie idzie i całe życie przeżywają w stagnacji, bez poruszania się, nie robią nic… To jest niebezpieczne – przestrzegał Ojciec Święty. – Podobnie jak ten człowiek z Ewangelii, który bał się zainwestować otrzymany talent. Zakopał go i mówił sobie: «Jestem spokojny, osiągnąłem pokój. Nie mogę się pomylić. W ten sposób nie będę ryzykował». I wielu ludzi nie wie, jak iść przez życie albo boi się ryzyka i stoi w miejscu. Ale my wiemy o tym, że jest reguła, która mówi, że kto stoi w miejscu cofa się, umiera za życia. Podobnie jak woda: kiedy jest stojąca, wtedy komary składają tam swe jaja i wszystko się psuje. Wszystko. Anioł nam pomaga, zachęca nas do podjęcia wędrówki.”

Innym niebezpieczeństwem jest pomylenie drogi, która tylko na początku wydaje się łatwa do skorygowania, ale można ją zgubić i wtedy chodzi się z kąta w kąt, jak w labiryncie – wskazał Papież. Dodał, że rolą Anioła Stróża jest pomagać nam, abyśmy nie stracili drogi i kroczyli tą dobrą. Potrzebna jest jednak nasza modlitwa, prośba o pomoc.

Papież – rozmawiajcie ze swoim aniołem i słuchajcie go

“Pan mówi, abyśmy szanowali Anioła Stróża, bo on ma autorytet, aby nami kierować. Należy go słuchać. «Bądź uważny na jego słowa i nie sprzeciwiaj mu się w niczym». Słuchać podpowiedzi, które zawsze pochodzą od Ducha Świętego, ale to anioł inspiruje nas do tego – mówił Papież. – Chciałbym wam zadać jedno pytanie: rozmawiacie ze swoim aniołem? Znacie jego imię? Słuchacie go? Pozwalacie, aby prowadził was za rękę po drodze, albo popychał, by ruszyć?”

Franciszek zaznaczył, że rolą aniołów jest nie tylko prowadzić nas po drodze naszego życia, ale także wskazywać cel, do którego mamy dojść. W Ewangelii Mateusza czytamy: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie”. Ich rolą bowiem jest także kontemplacja Bożego oblicza.

Papież – anioł pomostem między nami a Bogiem

“Nasz anioł nie tylko jest z nami, ale widzi Boga Ojca. Jest z Nim w kontakcie. Jest codziennym mostem, od godziny, kiedy wstajemy, do chwili, gdy idziemy spać, towarzyszy nam i jest pomostem między nami a Bogiem Ojcem. Anioł jest codziennymi drzwiami do transcendencji, do spotkania z Ojcem: anioł pomaga nam, ponieważ widzi Ojca i zna drogę. Nie zapominajmy o tych towarzyszach naszej drogi.”

za: vaticannews.va


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: