Słowo „Abbà” jest czymś o wiele bardziej intymnym

16 stycznia 2019 | autor: Administrator
Słowo „Abbà” jest czymś o wiele bardziej intymnym
Z Życia Kościoła
0

Podczas audiencji środowej Papież Franciszek podkreślił wyjątkowe znaczenie w Modlitwie Pańskiej słów: Abbà Ojcze. W tych słowach streszcza się cała nowość Ewangelii. Jezus przynosi nowe poznanie Boga. Wsłuchując się w Jego przepowiadanie, człowiek czuje się ogarnięty miłością bez granic, budzi się w nim zaufanie, może rozmawiać bezpośrednio ze swoim Stwórcą i Panem.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w orginalnych zwrotach aramejskich, do których zalicza się również wyrażenie: „Abbà” został „jakby” nagrany głos samego Jezusa. W tym słowie cały Jego świat zostaje przelany do naszego serca.

Papież – Abbà znaczy więcej niż Ojciec

„Słowo «Abbà» jest czymś o wiele bardziej intymnym i bardziej poruszającym niż nazywanie Boga jedynie «Ojcem». To dlatego ktoś zaproponował, aby przetłumaczyć to aramejskie oryginalne słowo «Abbà» na «tatusiu» lub «tatko». I zamiast mówić «Ojcze nasz», używać sformułowania «Tatusiu, Tatko». My nadal wypowiadamy słowa: «Ojcze nasz», ale w sercu jesteśmy zaproszeni, aby wymawiać «Abbà», i aby mieć relację z Bogiem podobną do tej, którą ma dziecko ze swoim tatą, kiedy mówi do niego «tatusiu» lub «tatko». Rzeczywiście wyrażenia te przywołują miłość, przywołują ciepło, coś, co nas przenosi w okres dzieciństwa: obraz dziecka całkowicie ogarniętego objęciem takiego ojca, który odczuwa do niego nieskończoną czułość.”

Aby dobrze się modlić, zauważył Franciszek, trzeba mieć serce dziecka. Nie serce kogoś, kto wystarcza samemu sobie. Ewangelie wprowadzają nas w znaczenie modlitwy „Ojcze Nasz”. Odkrywamy ją szczególnie po przeczytaniu przypowieści o synu martnotrawnym, który doświadczył uścisku w ramionach swojego ojca. Jego słowa przywróciły go do życia, pozwoliły zakosztować jego miłości. Ta przypowieść pozwala doświadczyć również macierzyńskiego oblicza Boga. On jest również jako matka, która nigdy nie przestaje kochać swojego potomstwa. Także w sytuacjach przygnębienia, opuszczenia oraz upadku należy rozpoczynać od tego słowa „Ojcze”, wypowiadanego z czułością dziecka.

Papież – Bóg jest wierny swojej miłości

„Zapamiętajcie dobrze: być może ktoś nosi w sobie coś złego, sprawy, których nie wie jak rozwiązać, wielkie zgorzknienie, bo coś uczynił… Bóg nie będzie ukrywał swojego oblicza. On nie zamknie się w milczeniu. Powiedz Mu «Ojcze» i On ci odpowie. Masz ojca. «Tak, ale ja jestem łotrem..». Ale masz ojca, który cię kocha! Zwróć się do Niego słowami «Ojcze». Zacznij modlić się w ten sposób, a On w ciszy powie ci, że nigdy nie stracił cię z oczu. «Ale, Ojcze, ja to uczyniłem…» – «Nigdy nie straciłem cię z oczu, widziałem wszystko. Byłem zawsze przy tobie, blisko ciebie, wierny mojej miłości do ciebie». To będzie odpowiedź. Nie zapominajcie nigdy mówić «Ojcze»”.”

za: vaticannews.va

 

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: