Kenijski franciszkanin najlepszym nauczycielem na świecie

25 marca 2019 | autor: Administrator
Kenijski franciszkanin najlepszym nauczycielem na świecie
Franciszkański świat
0

O. Peter Tabichi, nauczyciel matematyki w jednej ze szkół w Kenii otrzymał nagrodę dla najlepszego nauczyciela na świecie. Na działalność edukacyjną w swoim regionie będzie mógł przeznaczyć milion dolarów.

Br. Petera wyłoniono spośród 10 tys. kandydatów i wyróżniono za osiągnięcia pedagogiczne oraz publikację kilku książek.

Zaznaczył, że brak pieniędzy to nie jedyny problem dla ludzi z tamtejszych terenów. Blisko jedna trzecia jego uczniów to sieroty lub ma tylko jednego rodzica, na terenach tych często panuje susza oraz głód.

Infrastruktura szkolna także jest na bardzo niskim poziomie. Sale lekcyjne nie mają wystarczającego wyposażenia, w szkole znajduje się zaledwie jeden komputer, na którym internet działa z przerwami.

Franciszkanin zasłużył się nie tylko jako świetny pedagog. Oddaje 80 proc. swojej pensji uczniom. Są na tyle ubodzy, że nie są w stanie pozwolić sobie na kupno mundurków czy książek. Wynagrodzenie przeznaczane jest na projekty koncentrujące się na takich dziedzinach jak edukacja, zrównoważone rolnictwo i budowanie pokoju.

Podczas ceremonii przyznania nagrody w Dubaju franciszkanina wyróżniono za jego „wyjątkowe” nauczycielskie poświęcenie na rzecz uczniów w odległych zakątkach Kenii.

Gdy br. Peter Tabichi odbierał nagrodę, opowiedział o kilku faktach ze swojego życia. Wspomniał, że jego mama zmarła, gdy miał 11 lat. Wychowaniem jego oraz całego rodzeństwa zajął się ojciec – nauczyciel szkoły podstawowej. Br. Peter publicznie podziękował mu za zaszczepienie wiary chrześcijańskiej, a potem… zaprosił go na scenę i wręczył mu nagrodę. Wywołało to wrzawę na sali, wybuchły oklaski i okrzyki.

36-letni nauczyciel wyznał, że chce promować naukę nie tylko w Kenii, ale całej Afryce.

Jako nauczyciel pracujący na pierwszej linii widziałem, jak dobrze zapowiadają się ci młodzi ludzie – ich ciekawość, talent, ich inteligencja, ich wiara.

Młodzi ludzie w Afryce nie będą już dłużej powstrzymywani przez niskie oczekiwania. Afryka będzie tworzyć naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, których nazwiska pewnego dnia będą znane w każdym zakątku świata. I dziewczynki będą ogromną częścią tej historii – powiedział cytowany przez BBC br. Tabichi.

za: Aleteia.org/Aleksandra Gałka


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: