Wolontariat dla Kresów – trwa rekrutacja

27 maja 2019 | autor: Administrator
Wolontariat dla Kresów – trwa rekrutacja
Franciszkański świat
0

Fundacja Brat Słońce zaprasza do udziału w akcji „Wolontariat dla Kresów 2019”, w ramach której grupa wolontariuszy wyjedzie w dniach od 11 do 21 lipca do Bołszowiec na Ukrainie.

„Wolontariat dla Kresów” – akcja organizowana przez Fundację Brat Słońce – to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy. W Bołszowcach, niewielkim miasteczku leżącym 100 km na południe od Lwowa, mieści się cmentarz z polskimi nagrobkami, wśród których są groby uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego. W miasteczku znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach ufundowane w XVII w przez polskiego hetmana Marcina Kazanowskiego. Od 2002 roku w Sanktuarium organizowane są każdego lata Franciszkańskie Spotkania Młodych, w organizacji których pomagają wolontariusze akcji.

 

Zaniedbanym cmentarzem nikt się nie zajmował przez lata aż do pierwszej na nim wizyty wolontariuszy, która miała miejsce w 2015 roku. Trzeba bowiem pamiętać, że po II wojnie światowej wysiedlono mieszkających tam Polaków. Coroczne wizyty wolontariuszy na bołszowieckim cmentarzu pozwalają ocalić kilkadziesiąt polskich mogił od zniszczenia.

Głównymi zadaniami wolontariuszy są: pomoc w organizacji Franciszkańskiego Spotkania Młodych, a także uprzątnięcie polskiej kwatery na bołszowieckim cmentarzu.

Akcja „Wolontariat dla Kresów” to też okazja do odwiedzenia ważnych dla polskiej historii miejsc, w miastach takich jak Lwów, Stanisławów, Halicz.

 

 

Informacje praktyczne:

Czas trwania akcji: od 11 do 21 lipca 2019 r.

Wyjazd będzie poprzedzony spotkaniem szkoleniowo – integracyjnym w Krakowie w dniach 11-12 lipca 2019 r.

– Wyjazd z Krakowa do Bołszowiec: 12 lipca 2019 r.,

– Praca w grupach zadaniowych: 13-20 lipca 2019 r.,

– Udział we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych: 14-16 lipca 2019 r.,

– Zwiedzanie (Stanisławów, Lwów, miejsca wspólnie wybrane): 19-20 lipca 2019 r.,

– Powrót do Krakowa: 20/21 lipca 2019 r.

Fundacja pokrywa koszty przejazdu, wyżywienia i zakwaterowania.

 

Formularz rekrutacyjny i dodatkowe informacje o akcji „Wolontariat dla Kresów” 2019 dostępne są na: https://bratslonce.pl/wolontariat-dla-kresow-2019/

 

Formularz zgłoszeniowy Wolontariatu dla Kresów 2019:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

Anna Dąbrowska

Fundacja Brat Słońce

Foto: Fundacja Brat Słońce


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: