Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Potrójne imieniny w Gdańsku

Utworzono: 24-06-2019

Tegoroczna uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela była dla Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego wyjątkowa. Nie tylko ze względu na świętowanie imienin trzech solenizantów, o. Jana Maciejowskiego, o. Grzegorza Kordka oraz o. Leszka Łuczkanina, ale także z faktu, iż było to jednocześnie pożegnanie pełniącego dotychczas funkcję ministra prowincjalnego o. Jana, który 27 maja decyzją 202. Kapituły Generalnej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych został wybrany Wikariuszem Generalnym Zakonu.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, która sprawowana była w kaplicy św. Anny. Obecni na niej byli licznie przybyli bracia i to nie tylko z Polski. Przyjechali ministrowie prowincjalni bratnich Prowincji – o. Marian Gołąb z Krakowa i o. Wiesław Pyzio z Warszawy. Wśród gości byli obecni: sekretarz prowincji warszawskiej o. Piotr Żurkiewicz, ekonomowie obydwu prowincji – o. Wiesław Chabros i o. Bronisław Staworowski, rektor naszego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach, o. Mirosław Bartos wraz z wicerektorem o. Mariuszem Fałkowskim, o. Piotr Hreciński wicerektor seminarium franciszkańskiego w Krakowie wraz z klerykami. Na uroczystość dotarli także z daleka delegaci prowincjalni – o. Dariusz Mazurek z Peru, o. Michał Paga z Ekwadoru, o. Dariusz Szurko z Kanady oraz o. Stefan Morawski ze Stanów Zjednoczonych. Przybyłych powitał o. Tomasz Jank, Rektor kościoła Świętej Trójcy.

Eucharystii przewodniczył o. Jan Maciejowski, zaś kazanie wygłosił pełniący obowiązki ministra prowincjalnego, wikariusz o. Tomasz Ryłko. Przypomniał, że nic w naszym życiu nie dzieje się przez przypadek, ale dlatego, że Pan Bóg tak chce. Dodał, że Słowo zaprasza nas, abyśmy byli wdzięczni Panu Bogu za wszystko, co nas spotyka. Ukazał jednocześnie patrona dnia, św. Jana Chrzciciela, jako wzór jak prowadzić człowieka do Jezusa, jak ukazywać mu dobrą nowinę, która wzywa do nawrócenia, a przy tym nie stać się głównym obiektem, tym który przekazuje prawdę, ale nie zatrzymuje jej na sobie.

Po uroczystej liturgii nastąpił moment składania życzeń. Do solenizantów ustawiła się kolejka wiernych, którzy na co dzień modlą się w kaplicy św. Anny i w kościele Świętej Trójcy, członków wspólnot, parafian z Gdyni, a także przedstawiciel seminaryjnej wspólnoty z Łodzi-Łagiewnik. O. Jan w imieniu solenizantów podziękował wszystkim za życzenia i modlitwę, która jak stwierdził dziś jest najważniejsza. Ze swej strony wypowiedział słowa pożegnania, w których przede wszystkim wyraził wdzięczność za wspólne tworzenie dobra – Kierowanie Prowincją było dla mnie zaszczytem.

Uroczystość zakończyła się w Domu św. Maksymiliana, gdzie Dyrektor o. Piotr Pliszka podjął gości obiadem. Po posiłku i krótkiej rekreacji bracia zaczęli opuszczać gościnne progi gdańskiego konwentu, wracając do swych obowiązków duszpasterskich.

Przejdź do góry strony