Uroczystości jubileuszowe w Gdańsku

13 października 2019 | autor: Administrator
Uroczystości jubileuszowe w Gdańsku
Z Życia Prowincji
0

13 października 2019 r. w kościele Świętej Trójcy odbyły się główne uroczystości jubileuszowe z okazji 600-lecia przybycia franciszkanów do Gdańska. W samo południe odprawiona została Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii o. Tomasz Jank, rektor kościoła Świętej Trójcy, przywitał wszystkich z ks. Arcybiskupem na czele oraz przedstawił krótki rys historyczny, który wprowadził zgromadzonych w uroczystość.

Homilię tego dnia wygłosił ks. abp Głódź. Na samym początku z uśmiechem wspomniał, że niewiele brakowało, a sam zostałby franciszkaninem. Nawiązując do Liturgii Słowa mówił o tym, że brakuje nam wiary, osobistego spotkania z Bogiem – chrześcijanie powinni modlić się o wiarę (…) co to znaczy wierzyć? – wierzyć to znaczy zaufać! W drugiej części homilii skupił się na historii, by na zakończenie wspomnieć o obchodzonym tego dnia XIX Dniu Papieskim – Dzisiejsza niedziela dedykowana papieskiemu wspomnieniu pod hasłem “Wstańcie, chodźmy!” przypomina nam, że powinniśmy iść z wiarą i wdzięcznością za to, że czerpiemy z tego wielkiego skarbca naszej wiary, z chrztu świętego, w ojczyźnie naszej, i obdarzamy tą wiarą ludy i narody z dala od Polski.

Pod koniec Liturgii przedstawiciele wiernych, przyjaciół franciszkanów, złożyli podziękowanie ks. Arcybiskupowi za obecność, przewodniczenie Eucharystii i błogosławieństwo oraz życzenia franciszkanom, na ręce wikariusza generalnego o. Jana Maciejowskiego i wikariusza prowincjalnego o. Tomasza Ryłko, by Pan uczynił ich narzędziami pokoju.

Głos na zakończenie zabrał o. Jan Maciejowski. Wyraził wdzięczność za 600 lat charyzmatu franciszkańskiego na ziemi gdańskiej. Przywołał także św. Maksymiliana, który przez 23 lata modlił się o powrót franciszkanów do Gdańska.

Na wszystkich po Mszy św. czekał poczęstunek i wspólne świętowanie na dziedzińcu kościoła Świętej Trójcy. Można było nabyć pamiątkowe znaczki oraz albumy specjalnie przygotowane na Jubileusz.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: