Nowy prowincjał

12 marca 2020 | autor: Administrator
Nowy prowincjał
Z Życia Prowincji
0

12 marca 2020 r. o godzinie 12.00 we franciszkańskim Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, odbyła się uroczystość wprowadzenia w posługę nowego ministra prowincjalnego prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego, o. Wojciecha Kuliga.

Obrzęd ten wpisał się w czas trwania X kapituły prowincjalnej, której przewodniczy minister generalny o. Carlos A. Trovarelli. Na początku wszystkich powitał o. Roman Zioła, gwardian lęborskiego klasztoru. Następnie o. Generał wyraził radość ze spotkania i z tego, że instalacja nowego prowincjała ma tak uroczysty charakter.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej o. Michał Baranowski odczytał protokół ogłaszający wyniki głosowania na ministra prowincjalnego. Sekretarz Kapituły natomiast o. Łukasz Śliwiński odczytał dekret ministra generalnego zatwierdzający wybór o. Wojciecha.

Nowo zatwierdzony o. Prowincjał wobec o. Generała i zebranych braci wyznał wiarę oraz złożył przyrzeczenie wierności. Wszyscy odśpiewali „Te Deum”, po czym złożyli akt posłuszeństwa.

Wówczas o. Generał podziękował braciom z Lęborka za gościnność, ustępującemu zarządowi prowincji – przede wszystkim ministrowi prowincjalnemu o. Janowi Maciejewskiemu i wikariuszowi o. Tomaszowi Ryłko, a także całej prowincji za ofiarowanie braci do posługi w całym zakonie.

„Jestem pewien” – dodał – „że o. Wojciech znajdzie dyspozycyjność wśród braci. Bo jest to piękna prowincja”, co spotkało się z oklaskami zebranych braci. Minister generalny wspominał także o pięknych cechach ludzkich i zakonnych nowego prowincjała. „Chcę podkreślić twój dar braterstwa i wewnętrzny spokój oraz wiarę” – powiedział. „Będą one bezcenne dla twej posługi. Życzę ci przede wszystkim byś czuł się ojcem. Byś pomógł braciom prowadzić dobre życie duchowe i charyzmatyczne”.

Na zakończenie głos zabrał minister prowincjalny. „Zgodnie ze słowami o. Generała można powiedzieć, że  jesteście moimi dziećmi. Mam nadzieję, że będę dobrym ojcem. Widzę tu zebranych wiele tęgich głów i wiem, że każdy z was mógłby być na moim miejscu i prowadzić naszą prowincję. Dziękuję Wam wszystkim za Waszą pracę. Dziękuję za Wasze zaufanie. Przekażcie moje pozdrowienia Waszym wspólnotom.”

Szczególne podziękowania o. Wojciech skierował ku o. Tomaszowi Ryłko, za jego posługę kierowania prowincją w ostatnich miesiącach. Wyraził także wdzięczność wobec byłych prowincjałów: o. Jana Maciejowskiego, o. Adama Kalinowskiego, o. Jerzego Norela, o. Leona Rawalskiego i zmarłego o. Mansweta Wardyna. „Dziękuję, że doprowadziliście prowincję do momentu, w którym jesteśmy. To Wasza zasługa”. Na koniec podziękował za gościnność braciom z Lęborka.

Swoje pierwsze słowo o. prowincjał zakończył wskazaniem na istotną rolę pokuty. „Wielki Post to czas pokuty. Musi być ona wpisana w nasze życie. Musi się ona ujawniać w naszym życiu i życiu naszej prowincji. To była droga naszego ojca, św. Franciszka”.

Po wspólnym zdjęciu bracia wyruszyli do Białogóry, by kontynuować obrady kapitulne.

 


Ojciec Wojciech Kulig urodził się 8 stycznia 1972 r. w Kolbuszowej. Jest on absolwentem Bergen Community College w Paramus, New Jersey (USA) gdzie w maju 1998 roku otrzymał tytuł Associate in Science na wydziale Administracji Biznesu. Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wstąpił w 1999 r. Profesję wieczystą złożył w dniu 10 grudnia 2005 r. w Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 maja 2007 r. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach i obronie pracy magisterskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał w 2007 r. tytuł magistra teologii.

Po święceniach przez rok pracował duszpastersko we franciszkańskiej parafii w Gdyni. W 2008 r. podczas VII Kapituły Zwyczajnej Prowincjalnej św. Maksymiliana M. Kolbego został wybrany ekonomem Prowincji. W czerwcu 2009 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w zakresie Zarządzania Organizacjami, a w roku 2014 Szkołę dla Spowiedników pod patronatem Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski przy współpracy z Penitencjarią Apostolską. W trakcie kolejnej Zwyczajnej Kapituły w 2012 r. został wybrany wikariuszem Prowincji, a od 2013 roku rozpoczął posługę poborcy Zakonu w Kurii Generalnej w Rzymie. Po sześciu latach wrócił do Polski i rozpoczął posługę w Ostródzie. W dniu 30 listopada 2019 r. Komisja skrutacyjna podała wyniki głosowania, w którym o. Wojciech Kulig wolą braci został wybrany Ministrem Prowincjalnym Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: