7 czerwca z Męczennikami z Pariacoto

3 czerwca 2020 | autor: Administrator
7 czerwca z Męczennikami z Pariacoto
Franciszkański świat
0

5 grudnia 2020 r. będziemy wspominać piątą rocznicę beatyfikacji błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Od czasu beatyfikacji 7 czerwca jest dniem liturgicznego wspomnienia błogosławionych franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, ponieważ tym dniu, przed 34 laty, w 1986 r. bł. Michał przyjął święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się we Wrocławiu w kościele franciszkańskim pw. św. Karola Boromeusza. Święceń udzielił kard. Henryk Gulbinowicz. Wyjątkowo w historii zakonu święcenia diakonatu i prezbiteratu odbywały się w tym samym dniu i to we Wrocławiu. Powodem takich zmian było uroczyste świętowanie 750 – lecia przybycia franciszkanów do Wrocławia.

Mimo, że od śmierci męczenników upłynęło już niemal 29 lat, to ciągle na nowo ich odkrywamy. Szczególnym darem jest nieznane dotąd nagranie z lutego 1989 r., jakie po latach zostało odnalezione. Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę. Film będzie dostępny na kanale YouTube (www.youtube.com/MichaliZbigniew) od 5 czerwca 2020 r.

Koniec maja i czerwiec to w wielu diecezjach czas święceń kapłańskich, a potem Mszy świętych prymicyjnych. Dla nowo wyświęconych diakonów, prezbiterów i ich rodzin jest to szczególne święto. Wiele wzruszeń, uśmiechów, kolejki po błogosławieństwo udzielane przez nowo wyświęconego prezbitera… Nie inaczej było przed laty, gdy święcenia przyjmowali błogosławieni Męczennicy z Pariacoto. Tegoroczne wspomnienie oraz przypadającą 5 grudnia piątą rocznicę beatyfikacji świętujemy poprzez przypominanie i udostępnianie nieznanych lub mało znanych dotąd zdjęć i filmów dotyczących błogosławionych. Wśród nich są te ukazujące święcenia diakonatu bł. Michała Tomaszka i święcenia prezbiteratu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Dostępne są także filmy z prymicji bł. Zbigniewa, jakie odbyły się w rodzinnej Zawadzie 22 czerwca 1986 r. oraz ze święceń prezbiteratu bł. Michała Tomaszka, które przyjął 23 maja 1987 r. w Krakowie. Mszę prymicyjną o. Michał odprawił w rodzinnej Łękawicy 31 maja 1987 r.

W jednym z listów do Rodziców bł. Zbigniew Strzałkowski pisał: Rozpoczęliśmy już pracę w Pariacoto. Najważniejsze prace w budynku już zrobione i powoli życie parafii będzie nabierało szybszego tętna, chociaż wiadomo, że trwałe efekty pracy duszpasterskiej przychodzą po wielu pokoleniach (Lima 08.09.1989). Dziś „efekty” to nie tylko misja w Pariacoto i w całym Peru, ale także wiele miejsc, gdzie Ewangelia dociera do ludzi za pośrednictwem świadectwa życia i męczeńskiej śmierci tych błogosławionych franciszkanów.

 

Bł. Zbigniew Strzałkowski – w odkrytych kadrach filmu z Peru z 1989r.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: