Order Orła Białego dla śp. o. Łucjana Królikowskiego

6 czerwca 2020 | autor: Administrator
Order Orła Białego dla śp. o. Łucjana Królikowskiego
Franciszkański świat
1

Dnia 4 czerwca 2020 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenie państwowe, Order Orła Białego, śp. o. Łucjanowi Królikowskiemu OFMConv (1919-2019).

„W uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi” – czytamy w uzasadnieniu prezydenta.

O nadanie tego odznaczenia wnioskował minister prowincjalny prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków) o. Marian Gołąb oraz wiele innych osób i środowisk. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o nadanie Orderu Orła Białego o. Łucjanowi Królikowskiemu, niezwykłemu człowiekowi i kapłanowi, w którego życiorysie zapisane są wspaniałe karty więźnia wojennego, zesłańca, żołnierza, kapelana wojskowego, uchodźcy, opiekuna sierot wojennych, nauczyciela, pisarza, lingwisty, spikera radiowego i dyplomaty” – pisał minister prowincjalny (6 stycznia 2018 r.).

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z o. Łucjanem podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 września 2019 r.

o. Jan M. Szewek

za: ofmconv.net

fot. Spotkanie prezydenta z o. Łucjanem, 22 września 2019 r.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. pol says:

    Piękne. Prawdziwy Ojciec!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: