Ukraina: nowa kustodia prowincjalna Krzyża Świętego

12 lipca 2020 | autor: Administrator
Ukraina: nowa kustodia prowincjalna Krzyża Świętego
Franciszkański świat
0

W dniu 8 lipca 2020 r. kapituła prowincjalna zwyczajna prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków), obradująca w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia, powołała do istnienia kustodię prowincjalną Krzyża Świętego na Ukrainie.

W tym historycznym momencie wziął udział bp Edward Kawa OFMConv, biskup pomocniczy we Lwowie, który wcześniej, przez 9 lat, był delegatem prowincjalnym na Ukrainie, a także o. Stanisław Kawa, obecny delegat ministra prowincjalnego na Ukrainie, i o. Stanisław Pękala, sekretarz delegatury.

Kapituła zatwierdziła konkretne cele dla funkcjonowania i misji kustodii prowincjalnej na Ukrainie, jak np. służba Kościołowi przez łączenie bogactwa tradycji, liturgii oraz duchowości Wschodu i Zachodu, działalność na rzecz pokoju i pojednania na Ukrainie, działalność charytatywna w duchu charyzmatu franciszkańskiego.

Minister prowincjalny o. Marian Gołąb i sekretarz prowincji o. Marian Michasiów podpisali w obecności ministra generalnego Zakonu o. Carlosa Trovarelli i braci kapitulnych dekret o erygowaniu kustodii, który wejdzie w życie 14 września 2020 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

„Dziękując Bogu za siedmiowiekową obecność duchowych synów św. Franciszka z Asyżu na terenie dzisiejszej Ukrainy; wspominając fundację księcia Władysława Opolczyka (z 1372 r.), obejmującą m. in. wzniesienie kościoła pw. Krzyża Świętego; oraz fundację klasztoru i kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego we Lwowie przed czterema wiekami; 30 lat po odnowieniu stałej obecności Zakonu na Ukrainie w nowych warunkach społeczno-politycznych… eryguję kustodię prowincjalną Krzyża Świętego na Ukrainie” – czytamy w dekrecie erekcyjnym.

o. Jan M. Szewek

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: