9 sierpnia – 29 rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto

9 sierpnia 2020 | autor: Administrator
9 sierpnia – 29 rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto
Franciszkański świat
0

Wszystko co przeżyłam w tych dniach było bardzo trudne i bolesne. Wydawało mi się to złym snem, który być może szybko przeminie. Niestety była to jednak twarda rzeczywistość. Przeżyć to- to jakby przeżyć pasję Chrystusa. Obaj kapłani dali się prowadzić, jak baranki na zabicie – pokornie i odważnie… – napisała s. Berta Hernández ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca w opublikowanych w Polsce wspomnieniach o ostatnich chwilach życia bł. Męczenników z Pariacoto.(„Ojcze, nadeszła godzina”, s. 33).

9 sierpnia 2020 roku przeżywamy 29 rocznicę śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Pracowali w Pariacoto od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna – często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna.

Oni tutaj są…są nadziei promiennym znakiem…Ich krew do nowego życia budzi nas…– brzmią słowa hymnu beatyfikacyjnego. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra. O tych owocach możemy usłyszeć także w nagranym specjalnie na tę okazję 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto”. Swoimi przeżyciami związanymi ze śmiercią błogosławionych dzielą się z nami franciszkańscy misjonarze od lat pracujący w Peru – o. Jacek Lisowski i o. Dariusz Mazurek. O Jacek ukazuje swoją drogę powołania jako kroczenia ich śladami, a o. Darek twierdzi: Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie (…) Jestem tylko ziarnem, które pojawiło się po ich męczeńskiej śmierci…”.

Ojciec Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 18

29 rocznica męczeńskiej śmierci męczenników z Pariacoto; Sceny filmowe z pogrzebu; Czym była dla mnie śmierć O. Zbigniewa i O. Michała – świadectwa o. Jacka Lisowskiego i o. Dariusza Mazurka; Alex Cordero recenzuje swoją książkę „Pasja Michała i Zbigniewa” – to wszystko w 18 odcinku „Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”.

za: meczennicy.franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: