Święcenia biskupie o. Mauro Gambetti

24 listopada 2020 | autor: Administrator
Święcenia biskupie o. Mauro Gambetti
Franciszkański świat
0

W niedzielę 22 listopada 2020 r., w bazylice górnej św. Franciszka w Asyżu, współbracia z Zakonu, członkowie rodziny i przyjaciele zgromadzili się wokół o. Mauro Gambetti na ceremonii jego święceń biskupich. Miało to miejsce w przeddzień konsystorza, który zaplanowany jest na sobotę 28 listopada, a podczas którego o. Mauro zostanie wyniesiony do godności kardynalskiej.

Uroczystościom przewodniczył kard. Agostino Vallini, legat papieski dla bazylik papieskich św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, zaś współkonsekratorami byli abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyż – Nocera Umbra – Gualdo Tadino, oraz bp Giovanni Mosciatti, ordynariusz diecezji Imola. Obecni byli także bp Domenico Cancian, ordynariusz diecezji Città di Castello, i bp Giuseppe Piemontese OFMConv, ordynariusz diecezji Terni.

Zakon reprezentował minister generalny o. Carlos Trovarelli i wikariusz generalny o. Jan Maciejowski, którzy przyjechali z Rzymu wraz z innymi braćmi. Wielu zakonników przybyło z prowincji włoskiej św. Antoniego z Padwy (Włochy Północne) na czele z wikariuszem prowincjalnym o. Roberto Brandinelli, a także z innych jurysdykcji we Włoszech. Byli obecni współbracia ze Świętego Konwentu i innych klasztorów asyskich. Warto odnotować braterską obecność ministra generalnego braci mniejszych fr. Michaela Anthony PERRY OFM oraz innych ministrów z rodziny franciszkańskiej. Od strony liturgicznej cała uroczystość była bardzo dobrze przygotowana i poprowadzona.

Słowa kard. Agostino Vallini dobrze oddają zakres posługi, o którą Ojciec Święty i Kościół prosi naszego współbrata obdarzonego purpurą kardynalską: jak Jezus ma być przyjacielem, sługą, miłosiernym ojcem w duchu braterstwa franciszkańskiego.
We wzruszających słowach wypowiedzianych na zakończenie uroczystości o. Mauro Gambetti wspomniał o zaskoczeniu, jakie mu towarzyszyło w chwili otrzymania wiadomości o wyborze na kardynała (myślał na początku, że to jakiś „dowcip papieża Franciszka”), i o swoim poczucie nieadekwatności i małości. Dodał, że jest zadziwiony tym faktem, ale skoro sam Bóg go wzywa, to doda mu też sił na nową służbę: „Pan, obdarzając mnie zaufaniem, wzywa mnie teraz do zanurzenia się w otwartym morzu, w potrójnym salto mortale”. Otwartym morzem jest świat, a Kościół daje możliwość zanurzania się w tym morzu, oddychania w nim.
W podziękowaniu wyrażonym w imieniu wspólnoty Świętego Konwentu można znaleźć najlepszy wiatyk na tę nową drogę: wciąż być „matczynym pelikanem Boga”, który karmi swoje pisklęta, dając własne życie. Ta myśl znalazła się również w herbie fr. Mauro, któremu towarzyszy franciszkańska dewiza: „Być poddanym wszystkim w miłości” (1 Reg 16, 6).

Minister generalny wyraził braterski szacunek i uczucia wdzięczności od całego Zakonu: „Papież Franciszek powołał na swojego współpracownika naszego współbrata, urodzonego w regionie Włoch o tradycjach przedsiębiorczości, zdobywającego formację zakonną w Asyżu, człowieka otwartego na innych, kompetentnego przełożonego, sprawującego władzę zawsze z rozwagą, dalekowzrocznością i braterskim uśmiechem… Twoja umiejętność «odważenia się», aby patrzeć coraz dalej, w świecie przygniecionym lękiem i odwoływaniem się wyłącznie do samych siebie, jest dzisiaj dla nas wszystkich bodźcem do przeżywania naszego franciszkańskiego powołania z większym entuzjazmem… Dzisiaj papież Franciszek wzywa również Ciebie – podobnie jak niegdyś został przynaglony Franciszek z Asyżu – do «naprawy» swojego Kościoła, podpierając go od wewnątrz i wiedząc, że przy Tobie jest Zakon, rodzina zawsze gotowa Cię wspierać i wspomagać” (List ministra generalnego do o. Mauro Gambetti).

Drogi o. Mauro, przyjmij nasze najlepsze życzenia owocnej wędrówki!

o. Giovanni Voltan

za: ofmconv.net (na stronie zdjęcia z uroczystości)

Transmisja z uroczystości


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: