Rzym: dziękczynne Te Deum za nowego kardynała Mauro Gambetti

2 grudnia 2020 | autor: Administrator
Rzym: dziękczynne Te Deum za nowego kardynała Mauro Gambetti
Franciszkański świat
0

W sobotę 28 listopada 2020 r. tylko kilku braci z kurii generalnej i kilku krewnych naszego współbrata, kard. Mauro Gambetti OFMConv, mogło wziąć udział w konsystorzu, który odbył się przy ołtarzu katedry w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Współbracia z penitencjarii watykańskiej oczekiwali przed wejściem na przybycie o. Mauro, a purpura, w którą był ubrany, nie przeszkadzała we wspólnych rozmowach i żartach, jak czyni się to w rodzinie zadowolonej z jakiegoś ważnego i radosnego wydarzenia. Z powodu pandemii w konsystorzu uczestniczyło niewiele osób i odbył się on w bardzo uproszczonej formie. W ciągu zaledwie 45 minut papież Franciszek kreował 13 nowych kardynałów.

Proboszcz parafii Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie, o. Agnello Stoia, był obecny na uroczystości, ponieważ nasz nowy kardynał otrzymał kościół tytularny Najświętszego Imienia Maryi na Forum Trajana, znajdujący się na terenie parafii. Rektor kościoła nie mógł wziąć udziału w konsystorzu i poprosił, aby zająć jego miejsce.

Wszyscy bracia z kurii generalnej chcieli złożyć wyrazy szacunku nowemu kardynałowi i radować się razem z nim tym wyjątkowym wyróżnieniem dla naszego Zakonu. Z tego względu wspólnota franciszkańska zebrała się wieczorem w bazylice Świętych Dwunastu Apostołów na nieszporach pierwszej niedzieli Adwentu. Przy biciu dzwonów zaintonowano śpiew hymnu Te Deum i w tym momencie z zakrystii wyszedł procesyjnie kardynał w otoczeniu ceremoniarza o. Maurizio Di Paolo, gwardiana o. Francesco Celestino i proboszcza o. Agnello Stoia.

Po dojściu do ołtarza minister generalny o. Carlos Alberto Trovarelli skierował do kardynała słowa pozdrowień i życzeń, dodając, że choć w Kościele otrzymał tytuł Eminencji, to wśród nas zawsze pozostanie z tytułem „Brata”, że nasza wspólnota zawsze będzie go przyjmować właśnie jako brata i że kiedy zechce, może do nas przybywać, bo jest tu jego dom.

Po odśpiewaniu psalmów, odczytaniu tekstu biblijnego i fragmentu Źródeł franciszkańskich kard. Gambetti zwrócił się ze słowami podziękowań i serdecznych uczuć do ministra generalnego i do całej wspólnoty zakonnej. Następnie wygłosił krótkie rozważanie na temat tekstu św. Pawła do Tesaloniczan: „Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa” (1 Tes 5, 23).

Nabożeństwo zakończyło się udzieleniem uroczystego błogosławieństwa. Wspólna radość była dalej przeżywana podczas agapy braterskiej w refektarzu.

o. Agnello Stoia

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: