Średniowieczne ścienne malowidła. Zacheuszki odkryte w darłowskiej kaplicy

10 grudnia 2020 | autor: Administrator
Średniowieczne ścienne malowidła. Zacheuszki odkryte w darłowskiej kaplicy
Z Życia Prowincji
0
Średniowieczne ścienne malowidła odkryto w kaplicy przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie. Znaleziono je podczas prowadzonych prac konserwatorskich. To między innymi jedenaście zacheuszy oraz fragmenty gotyckich napisów.

Zacheusz z XV wieku odkryty pod warstwą sadzy zachował się w całości. Konserwatorzy znaleźli też fragmenty kolejnych dziesięciu. – To jest naprawdę wyjątkowa sytuacja, że ich jest aż 11. Musimy sobie zdać sprawę, że one tutaj czekały na to odkrycie parę wieków w międzyczasie były tutaj co najmniej 23 remonty – powiedziała Magda Caban, konserwator dzieł sztuki.

Zacheuszki to krzyże konsekracyjne, umieszczane w miejscach, w których biskup podczas poświęcenia namaszcza ściany. W darłowskiej kaplicy odkryto już ich 11. Konserwatorzy szukają dwunastego, bo zgodnie ze zwyczajem tyle powinno ich być.

– Skąd się wzięły zacheuszki w tym miejscu, w tym małym pomieszczeniu, w tej małej kaplicy – dzisiaj nie wiemy, na pewno jest to rzecz ciekawa sama w sobie – powiedział o. Wiesław Przybysz, proboszcz Parafii Franciszkańskiej w Darłowie.

W kilku miejscach zabezpieczono fragmenty napisów gotyckich, ale dużym zaskoczeniem było znalezienie paska wokół portalu i krzyża, który go zwieńczał. Konserwatorom już udało się go odnowić. Do tego znaleziono oryginalne wejście do kaplicy, które zostało zamurowane w XIX wieku. I tu kolejne odkrycie. – Zaczyna nam się pokazywać krzyż nad wejściem na osi łuku i nad nim znajduje się pięknie gotykiem napisany napis – przekazała Magda Caban.

To prawdopodobnie cytat z Biblii, ale to już będą próbowali rozszyfrować konserwatorzy zabytków, historycy sztuki i kapłani. Bo niewielka kaplica dobudowana w XV wieku do XIV-wiecznego kościoła wydaje się, że miała szczególne religijne znaczenie.

Po odnowieniu tego miejsca będzie tu kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. – Aż się prosi, żeby rzeczywiście to miejsce udostępnić – daj Boże czym prędzej – żeby ono było piękne, żeby ono rzeczywiście przyciągało, takie duchowe serce miasta – podkreślił o. Wiesław Przybysz.

Odkryciami w darłowskiej świątyni już zainteresowali się historycy i badacze architektury.

za: TVP3 Szczecin


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: