Wyjątkowy Adwent w Asyżu

11 grudnia 2020 | autor: Administrator
Wyjątkowy Adwent w Asyżu
Franciszkański świat
0

W Asyżu odsłonięto szopkę złożoną z pięćdziesięciu figur, wśród których znalazła się jedna nowa: pielęgniarki w fartuchu i maseczce. Diecezja symbolicznie uhonorowała w ten sposób pracowników ochrony zdrowia za ich służbę podczas pandemii. Asyż zachwyca też pięknymi iluminacjami, które można zobaczyć na YouTubie.

„Chcieliśmy stworzyć wyjątkową szopkę” – mówił ks. Marco Moroni, franciszkański kustosz klasztoru w Asyżu po odsłonięciu pięknej szopki bożonarodzeniowej w Asyżu. „W tym roku, naznaczonym cierpieniem podczas pandemii, zanurzmy się w narodzeniu Pana Jezusa. On zanurza się w naszym człowieczeństwie. Jest obecny, jest wśród nas, towarzyszy nam i staje się towarzyszem w naszych trudnościach i cierpieniach. To jest bożonarodzeniowe przesłanie wszechczasów, dziś jeszcze bardziej widoczne” – dodał kustosz.

Oprócz cudownej szopki, świat zachwyciły iluminacje, które można podziwiać na ścianach budynków w Asyżu. Z powodu pandemii koronawirusa, liczba pielgrzymów jest bardzo mocno ograniczona (Asyż mogą odwiedzać tylko mieszkańcy Umbrii), dlatego franciszkanie z Asyżu stworzyli specjalną stronę nataledifrancesco.it, na której można podziwiać piękne freski. Można je także zobaczyć na kanale San Francesco Assisi na stronie youtube.com. Powiększone iluminacje fresków Giotta z wnętrza Bazyliki św. Franciszka, mówiące o życiu Biedaczyny z Asyżu, jak i ilustrujące sceny biblijne, zaczęły być wyświetlane 8 grudnia i będzie można je podziwiać każdej nocy do 6 stycznia 2021 roku.

Miasto Asyż jest bardzo mocno związane z tradycją tworzenia szopek. W 1223 roku, w pobliskim Greccio, św. Franciszek stworzył przecież pierwszą, żywą szopkę bożonarodzeniową na świecie.

 

 

za: niedziela.pl
fot: sanfrancescoassisi

źródło: CNA/nataledifrancesco.it/ San Francesco Assisi, youtube.com


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: