Profesja wieczysta 2020

14 grudnia 2020 | autor: Administrator
Profesja wieczysta 2020
Z Życia Prowincji
0

W sobotę 12 grudnia 2020 roku, w Sanktuarium św. Antoniego w Łodzi Łagiewnikach, odbyła się uroczystość złożenia ślubów wieczystych przez czterech braci. Peter i George z prowincji kenijskiej oraz Karol i Wojciech z prowincji gdańskiej złożyli śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, zostając tym samym na zawsze włączeni do Zakonu św. Franciszka.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 11:00. Przewodniczył jej minister prowincjalny o. Wojciech Kulig. Obecni byli rektor o. Piotr Żurkiewicz i wicerektor o. Jacek Korsak, bracia z prowincji, księża z rodzinnych parafii neoprofesów oraz ich najbliższa rodzina i przyjaciele.

Z myślą o tych, którzy nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w uroczystości, Msza św. była transmitowana. Duchowo łączył się między innymi minister prowincjalny o. Obed Karobia i bracia z prowincji św. Franciszka w Kenii.

Drodzy moi bracia, dzisiejszy dzień zapewne pozostanie na zawsze w waszej pamięci – rozpoczął homilię o. Prowincjał. W wygłoszonym słowie odniósł się do ślubów życia w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości, które za chwilę mieli złożyć czterej bracia. Każdy z nich jest tak samo ważny i wartościowy w kroczeniu za Jezusem, którego św. Franciszek tak bardzo umiłował. Chodzi o to, by umieć dokonywać właściwych wyborów w kwestiach materialnych, by umieć rozróżniać pomiędzy tym, co jest naszą zachcianką, od tego, co jest potrzebą – mówił o ślubie ubóstwa. Ślub posłuszeństwa sprawia najwięcej trudności.  Jest czasem krzyżem, ale czy to nie Jezus powiedział, że mamy zaprzeć się samego siebie i wziąć swój krzyż, jeśli chcemy go naśladować. O. Wojciech zaznaczył, że ślub ten musi być przeżywany w kategoriach pokuty i poświęcenia. Na mocy zaś ślubu czystości, Jezus chce sobie zagwarantować, że to On będzie jedyną i najważniejszą miłością w życiu – kontynuował. Niech te śluby, które za chwile złożycie będą dla was solidnym fundamentem franciszkańskiego życia. 

franciszkanie · Homilia – Profesja wieczysta – 12 XII 2020

Po homilii Bracia złożyli śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości na ręce o. Prowincjała. Profesja wieczysta to zawsze wielkie święto i radość dla całego zakonu, stąd bracia witani są braterskim uściskiem przez wszystkich obecnych profesów. W tym roku z racji epidemii uścisk neoprofesom został przekazany w imieniu wszystkich braci przez o. Wojciecha.

Po liturgii eucharystycznej bracia podziękowali swojej rodzinie, formatorom, wspólnocie seminaryjnej i łódzkiej, a także tym, którzy wspierali ich na drodze powołania.

Nie bójcie się opierać życia na Chrystusie – tymi słowami i uroczystym błogosławieństwem zakończył Eucharystię o. Prowincjał.


zdjęcia: Justyna Kunikowska


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: