Pogrzeb o. Michała Markiewicza

11 stycznia 2021 | autor: Administrator
Pogrzeb o. Michała Markiewicza
Z Życia Prowincji
0

W wieku 62 lat, w 36 roku kapłaństwa i 38 roku profesji wieczystej, brat sześciu sióstr oraz trzech braci9 stycznia w Gnieźnie odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Michała Markiewicza, który odszedł do Pana w uroczystość Objawienia Pańskiego. 

W uroczystościach, którym przewodniczył minister prowincjalny o. Wojciech Kulig, uczestniczyli bracia ze wspólnot klasztornych prowincji, w tym rodzony brat o. Michała – o. Bartłomiej, najbliższa rodzina, a także ksiądz proboszcz z rodzinnej parafii w Rzadkwinie oraz zaprzyjaźnieni z rodziną księża. Wszystkich przywitał o. Mariusz Fałkowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bł. Jolenty w Gnieźnie.

Podobnie jak Trzej Królowie, tak i o. Michał przeszedł swoją drogę, odbył pielgrzymkę życia, aby w konsekwencji spotkać się z Panem życia i śmierci, oddać Mu pokłon i zwrócić dar życia, który dostał 62 lata temu – mówił w homilii o. Prowincjał. O. Michałowi nie brakowało wdzięczności, i tej skierowanej do Pana Boga, ale i tej dla braci i wspólnoty. (…) Ile trzeba mieć w sobie wiary, ile trzeba mieć w sobie zaufania, by przyjmować wolę Bożą bez względu na to jaka ona jest. Ile potrzeba umiejętności godzenia się i przyjmowania w życiu cierpienia. Michał powinien być dla nas przykładem jak akceptować wolę Bożą i nie wierzgać przeciwko niej, nawet jeśli czasami ona boli, nawet jeśli w życiu pojawi się z jej powodu cierpienie. 

franciszkanie · Homilia – Pogrzeb o. Michała Markiewicza – 9 I 2021

Pod koniec Eucharystii głos zabrał o. Bartłomiej, który ze wzruszeniem wspominał swojego brata – To miejsce jest szczególne dla Michała, dla mnie, dla rodziny. Tu się rodziły nasze powołania. Tu zostaliśmy przyjęci do Zakonu. Dziękował za opiekę nad swoim bratem i za modlitwę.

W imieniu wspólnoty z Gdyni, w której odszedł o. Michał, głos zabrał o. Krzysztof Bartczak. To właśnie on szczególnie zajmował się w ostatnim czasie zmarłym współbratem.

Po modlitwach pożegnalnych, tzw. egzekwiach, wszyscy udali się na cmentarz Świętego Krzyża, gdzie ciało o. Michała zostało złożone we franciszkańskim grobowcu.


Śp. o. Michał Markiewicz (1958-2021)

Dnia 6 stycznia 2021 r., w wieku 62 lat, w 36 roku kapłaństwa i 38 roku profesji wieczystej, odszedł do Pana o. Michał Markiewicz, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów).

Michał Markiewicz, syn Józefa i Urszuli z d.Synowiec, brat sześciu sióstr (Elżbiety (s. Assumpty), Doroty, Katarzyny (s. Samueli), Barbary, Teresy i Marii) oraz trzech braci (Wincentego, Tomasza (o. Bartłomieja) i Rocha), urodził się 7 kwietnia 1958 r. we wsi Rzadkwin (woj. kujawsko-pomorskie). Po ukończeniu Szkoły Podstawowej odbył naukę w czteroletnim Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Gnieźnie. W tym czasie był świadkiem, jak jego dwie starsze siostry, Katarzyna i Elżbieta, oraz brat Tomasz rozpoczęli formację zakonną.

Po skończeniu nauki samemu również poszedł za głosem powołania i 2 września 1977 r. śladem starszego brata wstąpił na nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w Smardzewicach. Już w tym okresie dało się u niego zauważyć zamiłowanie do długiej osobistej modlitwy. Pod koniec nowicjatu, 22 lipca 1978 r., otrzymał wiadomość o śmierci swojej matki. Mimo to nie zachwiał się w powołaniu i zaledwie półtora miesiąca później, 3 września 1978 r., złożył pierwszą profesję zakonną.

Po nowicjacie rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi Łagiewnikach. Tam też 8 grudnia 1982 r. złożył swoje śluby wieczyste, a 2 czerwca 1984 r. otrzymał święcenia kapłańskie, których udzielił mu bp Józef Rozwadowski.

Po święceniach o. Michał pracował duszpastersko kolejno w par. pw. św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie (1984-1987), w par. pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie (1987-1994), w par. pw. Świętej Trójcy w Kwidzynie (1994-1996), w par. pw. św. Maksymiliana w Darłówku (1996-1998), w par. pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu (1998-2001), w par. św. Jakuba Apostoła w Lęborku (2001-2004), w par. pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie (2004-2008) oraz kolejny raz w Kwidzynie (2008-2020). W tym okresie podejmował się m.in. posługi kapelana szpitalnego i katechety, kilkakrotnie był animatorem Franciszkańskiej Oazy «Sychem» a także chodził z grupą franciszkańską na pielgrzymkę z Torunia do Częstochowy.

W 2020 r. o. Michał został przeniesiony do klasztoru w Gdyni, gdzie przebywał aż do swojej śmierci na skutek choroby nowotworowej, która nastąpiła 6 stycznia 2021 r. we wczesnych godzinach porannych.

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: