Wilno: Prace konserwatorskie w kościele Wniebowzięcia NMP na Piasku

18 lutego 2021 | autor: Administrator
Wilno: Prace konserwatorskie w kościele Wniebowzięcia NMP na Piasku
Z Życia Prowincji
0

Zakończono planowane na rok 2020 prace konserwatorskie przy zachowanych fragmentach osiemnastowiecznych, barokowych malowideł figuralnych i otaczających je dekoracji „rocaillowych”, znajdujących się na sklepieniu nawy głównej kościoła franciszkanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie.

Malowidła na sklepieniu przedstawiają sceny z życia św. Antoniego z Padwy. Jest to największy cykl fresków poświęconych temu świętemu na Litwie. Autorem polichromii jest o. Franciszek Niemirowski.

Celem III etapu prac było zabezpieczenie, konserwacja i ekspozycja zniszczonych malowideł na sklepieniu kościoła w obrębie środkowego przęsła nawy głównej. Wykonane prace są częścią planowanych, kompleksowych  prac zmierzających do przywrócenia wnętrzu kościoła dawnego, barokowego charakteru.

Prace przy malowidłach na sklepieniu nawy głównej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

 

 

Serce lichwiarza znalezione w skrzyni
 fragment odsłoniętej w 2020 roku kompozycji Franciszka Niemirowskiego – na sklepieniu kościoła NMP w Wilnie

 

 

Kazania do ryb w porcie Rimini
fragment odsłoniętej kompozycji Franciszka Niemirowskiego ze sklepienia kościoła NMP w Wilnie

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: