Koncert w 80. rocznicę śmierci św. Maksymiliana

26 października 2021 | autor: Administrator
Koncert w 80. rocznicę śmierci św. Maksymiliana
Zaproszenia
0

Maj 1937 roku był dla gdyńskich franciszkanów czasem wyjątkowym. Wtedy to o. Maksymilian Kolbe poświęcił kaplicę pw. św. Antoniego, stanowiącą podwaliny obecnego kościoła Franciszkanów. W roku 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana zabrzmi tutaj koncert Pawła Łukaszewskiego „Requiem” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.

Postać św. Maksymiliana Marii Kolbego jest znana w Polsce, ale także na świecie, z powodu heroicznego czynu, na jaki franciszkanin zdobył się w roku 1941, ofiarowując życie za współwięźnia skazanego na śmierć głodową. Zmarł 14 sierpnia po dwutygodniowej agonii w Auschwitz. Trzydzieści lat później, 17 października 1971 roku, papież Paweł VI beatyfikował ojca Maksymiliana. 10 października 1982 roku ojciec święty Jan Paweł II kanonizował o. Kolbego jako męczennika. Był to pierwszy Polak po II wojnie światowej wyniesiony na ołtarze.

80 lat od męczeńskiej śmierci polskiego duchownego w kościele, którego podwaliny poświęcił w 1937 roku, odbędzie się koncert upamiętniający ten wielki i ludzki gest, którym jest ofiarowanie własnego życia za innego człowieka.

Wystąpią: Roberta Mameli – wybitna włoska sopranistka, Adam Krużel – baryton związany na stałe z operą w Ratyzbonie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz najsłynniejsza polska orkiestra Sinfonia Varsovia pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego.

Koncert odbędzie się 30 października o godz. 19.30 w kościele pw. św. Antoniego (ul. Ujejskiego 40). Obowiązują zasady reżimu sanitarnego.
Wstęp wolny.

Koncert dofinansowano ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Koncert upamiętnia 80. rocznicę męczeńskiej śmierci duchownego // mat. pras. Polskiego Chóru Kameralnego
za: gdynia.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: