Śluby wieczyste 2021

9 grudnia 2021 | autor: Administrator
Śluby wieczyste 2021
Z Życia Prowincji
0

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, bracia Przemysław Walczak i Kacper Wiatr złożyli śluby wieczyste na ręce ministra prowincjalnego o. Wojciecha Kuliga.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 11:00. Przewodniczył jej prowincjał o. Wojciech Kulig, który przybył wraz z Zarządem. Obecni byli bracia z Prowincji, księża z rodzinnych parafii neoprofesów oraz ich najbliższa rodzina i przyjaciele.

Podobnie jak Maryja i wy drodzy bracia, Kacprze, Przemku, poszliście za głosem Boga, przyjęliście Jego powołanie. Odpowiedzieliście na nie, nie znając i nie zważając na przyszłość. Podjęliście pewne ryzyko, ale to Boże ryzyko, które tak jak w przypadku Maryi, i w waszym życiu przyniesie wielkie owoce – mówił w homilii o. Prowincjał.

Złożycie śluby życia w ubóstwie, w posłuszeństwie i czystości. Każdy z nich jest tak samo ważny, wartościowy, w kroczeniu za Tym, którego św. Franciszek tak bardzo umiłował – kontynuował. W naszym kroczeniu za Chrystusem dążymy do świętości, a praktykując ewangeliczne rady, mamy coraz bardziej stawać się znakiem dla świata.

W dzisiejszym chaotycznym świecie, który niewiadomo po co i dokąd tak pędzi, będziecie zobowiązani zachować te trzy śluby: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Nie zawsze będzie to łatwe, bo ubóstwo często kojarzy się dzisiaj bardziej z niezaradnością życiową niż cnotą, bo posłuszeństwo kojarzy się bardziej z odbieraniem wolności niż z rezygnowaniem z niej na rzecz Jezusa, bo czystość jest przez współczesnego człowieka często obśmiewana i z sentymentem odrzucana jako przeżytek. Składając te trzy śluby i żyjąc nimi będziecie mieli sposobność dać świadectwo temu, że jest jednak inaczej, że każdy z nich ma konkretny cel i niesie przesłanie dla człowieka, który stoi obok. (…)

Na ręce ministra prowincjalnego o. Wojciecha Kuliga, bracia złożyli śluby wieczyste wypowiadając słowa:

Na cześć i chwałę Najświętszej Trójcy, ja brat … powołany przez Boga, aby wiernie zachowywać Ewangelię, naśladując naszego Pana Jezusa Chrystusa, wobec zgromadzonych tutaj braci, w Twoje ręce bracie Ministrze Prowincjalny, z mocną wiarą i szczerą wolą, ślubuję Bogu Ojcu, Świętemu i Wszechmogącemu, żyć na zawsze, w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Jednocześnie zobowiązuję się wiernie zachowywać życie i Regułę Braci Mniejszych zatwierdzoną przez papieża Honoriusza, zgodnie z Konstytucjami Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Przeto całym sercem oddaję się tej braterskiej wspólnocie, aby pod działaniem Ducha Świętego, za przykładem Maryi Niepokalanej, za wstawiennictwem Ojca naszego Franciszka i wszystkich świętych oraz pomocą braci osiągnął doskonałą miłość w służbie Boga, Kościoła i ludzi. 

A ja w imieniu Kościoła i naszej braterskiej wspólnoty przyjmuję twoje śluby i jeśli je zachowasz obiecuję ci ze strony Boga Wszechmogącego życie wieczne – odpowiadał o. Prowincjał.

Po złożeniu profesji neoprofesi złożyli podpisy w księdze na ołtarzu, zaś sam obrzęd ślubów zakończył się wymownym gestem jedności, gdy wszyscy obecni zakonnicy po ślubach wieczystych przekazali im znak pokoju i braterstwa.

Po liturgii eucharystycznej bracia tradycyjnie podziękowali swoim rodzinom, formatorom oraz tym, którzy wspierali ich na drodze powołania.

franciszkanie · Homilia: Uroczystość ślubów wieczystych – 8 XII 2021

Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: