Minister generalny: sytuacja na Ukrainie

28 lutego 2022 | autor: Administrator
Minister generalny: sytuacja na Ukrainie
Franciszkański świat
0

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji w dniu 24 lutego 2022 r. minister generalny o. Carlos A. Trovarelli otrzymuje wiele pytań dotyczących sytuacji braci na Ukrainie.

Minister generalny zapewnia, że jest w kontakcie z naszymi współbraćmi pracującymi na Ukrainie, z naszym biskupem o. Edwardem Kawą, a także z braćmi w krajach sąsiednich. Kustosz kustodii prowincjalnej Krzyża Świętego na Ukrainie o. Stanisław Kawa informuje: „Wszyscy bracia są w klasztorach i pracują, będąc do dyspozycji ludzi w każdy możliwy sposób. Bombardowania zmuszają wszystkich, gdy jest to konieczne, do zejścia do schronów. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w Boryspolu, gdzie znajduje się ważne lotnisko. Pozostałe klasztory (Lwów, Maćkowce, Kremenczuk, Bołszowce) już przyjmują uchodźców i udzielają im pomocy”.

O. Marian Gołąb, przewodniczący FEMO (Foederatio Europae Mediae et Orientalis), informuje, że bracia z federacji, zwłaszcza w Polsce, przygotowują klasztory na przyjęcie uchodźców. Jeden z polskich klasztorów położonych najbliżej granicy, w Kalwarii Pacławskiej, już pomaga potrzebującym.

Minister prowincjalny prowincji św. Józefa Oblubieńca NMP w Rumunii o. Damian-Gheorghe Pătrașcu jest w kontakcie z zakonnikami na Ukrainie i jest gotów udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy. Prowincja rumuńska posiada klasztor w miejscowości Kaczyka, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Minister generalny przypomina o wezwaniu papieża Franciszka do modlitwy i postu, a także nasi bracia na Ukrainie proszą o modlitwę. Najwyższy przełożony zapewnia, że zrobimy wszystko, co możliwe, aby pomóc potrzebującym i wesprzeć tych, którzy pracują na rzecz potrzebujących.

Krótko mówiąc: jesteśmy tam, z ludźmi i dla ludzi. Modlimy się i pracujemy. Amen.

Biuro ds. komunikacji

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: