Święto Prowincji 2022

12 października 2022 | autor: Administrator
Święto Prowincji 2022
Z Życia Prowincji
0

8 października 2022 r. w Elblągu odbyło się Święto Prowincji, w ramach którego bracia dziękowali za dar patrona Prowincji Gdańskiej – św. Maksymiliana M. Kolbego 40 lat po Jego kanonizacji.

Tradycyjnie odbyło się ono w pierwszej połowie października i zgromadziło braci ze wszystkich klasztorów w Polsce. Obecny był także o. Damian Pietrowski z Ekwadoru, wicerektor o. Jacek Korsak wraz z klerykami oraz magister postulatu o. Piotr Okrój wraz z trzema postulantami.

Świętowanie rozpoczęło się w kościele św. Pawła Apostoła modlitwą brewiarzową, której przewodniczył gwardian elbląski o. Grzegorz Piśko. Po modlitwie minister prowincjalny o. Wojciech Kulig zaprosił zebranych do wysłuchania konferencji nt. „Współpraca ze świeckimi i współodpowiedzialność za ewangelizację” wygłoszonej przez ks. dr. Jacka Sochę, proboszcza parafii św. Mikołaja w Gdyni.

franciszkanie · Święto Prowincji 2022 – Współpraca ze świeckimi i współodpowiedzialność za ewangelizację

W południe rozpoczęła się Eucharystia, centralny punkt uroczystości. Przewodniczył jej i Słowo wygłosił o. Prowincjał.

Przed końcem Liturgii tradycyjnie wręczona została statuetka Fraternitatis gratiarum, która jest znakiem przyjęcia do grona synów i przyjaciół duchowych Zakonu św. Franciszka, co daje udział w łaskach duchowych danych przez Boga tej wspólnocie braterskiej. W tym roku przyznano ją małżeństwu – Jerzemu i Teresie Rojek, które od 1972 roku angażuje się w pomoc na rzecz kościoła, klasztoru i ewangelizacji w Darłówku. W imieniu państwa Rojek nagrodę odebrał tamtejszy gwardian o. Sebastian Fierek, który przekazał podziękowanie za to wyjątkowe wyróżnienie.

Tegoroczne Święto Prowincji zakończyły uroczyste nieszpory pod przewodnictwem wikariusza prowincji o. Andrzeja Lengenfelda. O. Prowincjał podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne spotkanie prowincjalne, które w przyszłym roku odbędzie się w Kwidzynie.

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: