MISJE

 

Prowincja Gdańska obecna jest na misjach w Kenii, Ekwadorze, Szwecji i Litwie. Najdłużej, bo od 1984 roku, obecni jesteśmy w Kenii. Misja ta powstała jako wotum wdzięczności za kanonizację św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

Kenia

Franciszkanie w Kenii obecni są w Nairobi, Limuru i Ruiri. Kolebką misji jest Ruiri, dokąd przybyliśmy w 1984 roku.

Podstawową formą pracy jest duszpasterstwo parafialne i katecheza. Ponadto prowadzimy m. in. dom rekolekcyjny, Rehabilitacyjny Dom Dziecka, ośrodki zdrowia, Franciszkańskie Centrum Duchowości, Centrum Kobiet św. Antoniego i drukarnię Kolbe Press. Drukowany jest dwumiesięcznik Messenger of Mary Imaculate, czyli angielska wersja Rycerza Niepokalanej.

Ekwador

Od czerwca 1995 roku obecni jesteśmy w Ekwadorze. Pracuje tam 9 misjonarzy z Polski w trzech placówkach: Santo Domingo de los Colorados, Shushufindi i w Tulcan.

Najbardziej misyjną w potocznym znaczeniu jest placówka w Shushufindi. Miasteczko położone jest w Amazonii. Franciszkanie mają tam pod opieką ok. 10 kaplic i punktów dojazdowych położonych w dżungli. Niektóre znajdują w miejscach, do których dostęp możliwy jest tylko konno lub pieszo.

Litwa

www.frater.lt
www.pranciskonai.lt
www.pranciskus.lt
www.pranciskonai.tv

Na Litwie ponownie, a zatem po pierestrojce, obecni jesteśmy od 1990 roku. Wtedy to jeden z naszych braci przyjechał do Miednik, koło Wilna, aby pomóc w pracy duszpasterskiej o. Kamilowi Wełymańskiemu OFMConv., który przez ponad 40 lat opiekował się tamtejszym kościołem. Wkrótce nasza obecność na Litwie powiększyła się. Mamy tam trzy klasztory: w Miednikach, Kłajpedzie i w Wilnie.

Szwecja

Szwecja nie jest typowym krajem misyjnym. Jest to jednak kraj ubogi w kapłanów. Na jego terenie znajduje się tylko jedna diecezja. Bracia z naszej prowincji obecni są w Szwecji od 1990 roku. Obecnie jest tam jeden tylko klasztor w Jönköping. Specyfiką naszej obecności w Szwecji jest duszpasterska troska i posługa wobec katolików oraz dialog ekumeniczny z protestantami.

Sekretariat Prowincjalny do spraw Misji

www.sekretariatmisyjny.pl

        W sierpniu 2000 roku powstał Sekretariat Prowincjalny do spraw Misji. Jego głównym zadaniem jest troska o misje zagraniczne prowadzone przez Prowincję, o misjonarzy oraz animacja misyjna wśród braci i świeckich.