DARŁÓWKO

 

76-153 DARŁÓWKO
ul. Gdyńska 3
Tel.: (094) 314-32-72
www.darlowko.franciszkanie.pl

Kościół, parafia i klasztor mają za patrona św. Maksymilian M. Kolbego. Klasztor erygowano w 1981 roku, a parafię w 1982roku. Odpust: 14 sierpnia we wspomnienie św. Maksymiliana M. Kolbego.

Gwardianem klasztoru i proboszczem parafii jest o. Sebastian Fierek.

Klasztor i kościół w Darłówku

Rys historyczny klasztoru w Darłówku

Nadmorska miejscowość letniskowa Darłówko oddalona jest około 2 km od Darłowa. Letnią porą, w sezonie kąpielowym, przyjeżdża tu na wypoczynek kilkanaście tysięcy ludzi. Darłowscy franciszkanie uznali potrzebę, by dać tym ludziom możliwość uczestniczenia w niedzielnych Mszach św. na miejscu.

We wrześniu 1975 roku zakupiono dom w Darłówku od państwa Kubiesów. Zamieszkał w nim brat zakonny Epifaniusz Synak. W marcu 1979 roku br. Epifaniusz został przeniesiony do innego klasztoru, a jako gospodarze domu przybyli br. Stanisław Zalewski i br. Gwalbert Rozwadowski. W październiku 1979 r. dołączył do nich o. Witalis Jaśkiewicz.

Ukradkiem, w tajemnicy przed komunistycznymi władzami, adaptowali oni jeden z lichych budynków gospodarczych na salkę katechetyczną i kaplicę, w której na Boże Narodzenie 1979 roku o. Witalis odprawił pasterkę dla grupy miejscowych wiernych.

17 lutego 1981 r. biskup koszaliński swoim dekretem ustanowił w Darłówku niezależny wikariat pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tego samego dnia erygowano tam klasztor. Gwardianem i proboszczem został mianowany o. Stanisław Kotulski. W październiku 1982 roku przemianowano ten wikariat w niezależną już parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Od sierpnia 1983 r. nowy gwardian i proboszcz o. Anzelm Grabowski zaczął przygotowywać teren i plany pod kościół i klasztor. Od 9 października 1986 roku gwardianem i proboszczem został o. Hieronim Cyrański, który cały nowy obiekt, tzn. klasztor i kościół wzniósł od fundamentów aż po nakrycie dachami.

11 czerwca 1988 r. gdański prowincjał o. Leon Rawalski poświęcił plac pod budowę, a 24 czerwca 1989 roku poświęcono kamień węgielny pod kościół i klasztor. Ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski biskup Ignacy Jeż poświęcił kościół dnia 17 czerwca 1993 roku.