DOBRA

 

72-003 DOBRA
ul. Klasztorna 1
Tel.: (091) 311-34-50
www.dobra.franciszkanie.pl

Parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Świata, a klasztor pod wezwaniem bł. Rafała Chylińskiego. Erygowania parafii dokonano w 1985, a klasztoru w 1989. Odpust parafialny przypada 22 sierpnia we wspomnienie Matki Bożej Królowej.

Warto wspomnieć, że teren tej parafii graniczy od strony zachodniej z Niemcami. Cztery kilometry od klasztoru (w Lubieszynie) znajduje się przejście graniczne.

Rys historyczny klasztoru w Dobrej Szczecińskiej

Od początku istnienia Prowincja przewidywała większe zaangażowanie w pracy na Ziemiach Północno-Zachodnich Polski. Pozwolenie na założenie klasztoru w Dobrej i przejęcie parafii, według woli ówczesnego ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej, bpa Kazimierza Majdańskiego, miało być zapowiedzią ponownego przybycia franciszkanów do Szczecina (w Szczecinie franciszkanie byli już w XIII wieku, o czym świadczy stojący do dziś kościół z tego okresu, a przy nim ulica Franciszkańska).

Dnia 7 lipca 1989 r. erygowano klasztor, chociaż wspólnota zakonna mieszkała wówczas w nędznym baraku przy kościele. Po zatwierdzeniu planów i zgromadzeniu materiałów przystąpiono do budowy nowego klasztoru. W dość krótkim czasie został wzniesiony dwuskrzydłowy, piętrowy dom, który za patrona otrzymał błogosławionego Rafała Chylińskiego. Poświęcony został 17.03.1992 przez ówczesnego generała zakonu o. Lafranco Serriniego, podczas wizytacji nowego klasztoru.

Do roku 2012 do parafii franciszkańskiej należały także kościoły filialne: w Buku pw. św. Antoniego Padewskiego, w Stolcu kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i kaplica w Rzędzinach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Obecnie gwardianem klasztoru i proboszczem parafii jest o. Roman Zioła.