KUSTODIA W KANADZIE

KUSTODIA śW. MAKSYMILIANA M. KOLBEGO
W KANADZIE

www.franciszkanie.org

Polska franciszkańska obecność w Kanadzie datuje się od roku 1915, kiedy to zupełnie przypadkowo przybył do Montrealu br. Franciszek Pyznar OFMConv. Rzucony przez wojenne losy do Kanady nie mogąc powrócić do Ojczyzny, na prośbę ówczesnego biskupa podjął pracę wśród Polonii. On niejako stworzył silniejsze podwaliny pod przyszłą pracę duszpasterską, zakładając polskie szkoły sobotnie i budując pierwszy kościół.

W późniejszym czasie przybyli do Montrealu Franciszkanie polskiego pochodzenia należący do amerykańskiej Prowincji św. Antoniego. Im zawdzięczamy budowę dwóch polskich kościołów w Montrealu: Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętej Trójcy. 

Pracowali oni również w parafii św. Michała oraz w Ośrodku Mszalnym Misji św. Wojciecha. Z czasem, zwłaszcza ze względu na nową emigrację po II wojnie światowej zrodziła się potrzeba obecności polskich kapłanów, pracujących w stylu polskiego duszpasterstwa. Objawiło się to zwłaszcza, gdy po wojnie pracował w Montrealu br. Lucjan Królikowski, a potem przybyli pierwsi Franciszkanie z Polski: br. Zenon Saliński i br. Fidelis Wyrąbkiewicz. Żądania o polskich duszpasterzy nasiliły się. 

W roku 1973 Kapituła Prowincji św. Antoniego w USA, po dwukrotnym głosowaniu, przegłosowała wniosek na rzecz przekazania polskich parafii w Montrealu dla Prowincji M.B. Niepokalanej w Polsce. Tworzy się w ten sposób Kustodia Kanadyjska OO. Franciszkanów pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe. 

Rozpoczyna się tym samym nowy okres duszpasterskiej posługi franciszkańskiej. Stopniowo Kustodia zaczęła się powiększać.

Jednocześnie z powstaniem Kustodii utworzono Misję św. Wojciecha jako pełnoprawnej parafii z której w 1989 roku wyłonił się kolejny Ośrodek Mszalny w. Maksymiliana Kolbe na Pierrefonds.


W roku 1984 Kustodia podjęła się obsługi duszpasterskiej w parafii angielskiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Peterborough, a kilka lat później również parafie w Thunder Bay: w. Kazimierz i Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wskutek niedostatku miejscowych powołań zostają sprowadzeni z Polski klerycy, którzy po ukończeniu Grand Seminaire de Montrel włączają się w pracę duszpasterską.

Obecnie 18 ojców pracuje w czterech placówkach w Montrealu, 2 w Peterborough i 3 w Thunder Bay oraz w okresie letnim we Franciszkańskim Ośrodku Kaszuby.